چرا در کوهنوردی باید از جوراب مخصوص کوهنوردی استفاده کنیم؟

استفاده از جوراب کوهنوردی مناسب را جدی بگیرید. نوک انگشتان پا، یکی از حساس ترین و آسیب پذیرترین قسمت های اندام بدن کوهنورد به ویژه در شرایط سرما، یخ و برف است. از این رو با استفاده از جوراب مناسب، مانع از بروز آسیب دیدگی آنها شویم. یک فرد کوهنورد باید پوشاک خود و از جمله جوراب ها را با توجه به ارتفاع، شرایط و فصل صعود در منطقه مورد نظر کوهستان تدارک و انتخاب کند.

جوراب کوهنوردی

طول جوراب ها باید مناسب باشد و در مواقعی که جوراب آب می رود،حتی کمی بلندتر باید انتخاب شود. جوراب کوهنوردی معمولا بلند و تا زیر زانو می باشد. کامل بودن پوشاک و از جمله جوراب مناسب در برنامه های کوهنوردی، به ویژه در فصل زمستان و سرمای شدید از بروز بیشتر حوادث، مانند سرمازدگی در کوه جلوگیری می کند.

 

جوراب کوهنوردی نامناسب، به ویژه در فصل زمستان و سرما تاکنون باعث بروز پیشامدهای ناگوار و دشواری های فراوان برای انگشتان پاها یخ زدگی کوهنورد شده و به طور قطع گاهی به قیمت آسیب و قطع انگشت پای فرد ،به ویژه بر اثر یخ زدگی و سرمازدگی تمام می شود. به طورکلی برای پیشگیری از بروز سرمازدگی انگشتان پاها در کوه، استفاده از جوراب های مناسب در فصل زمستان و سرما بسیار مهم است.

 

جوراب کوهنوردی

پایی که در جوراب و پوتین مرطوب و یا پوتین بند دار کهنه غیرفعال باشد بیشتر مستعد آسیب زدگی است. این جراحت می تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به از دست دادن انگشتان یا بخشی از پا شود. اگر پا مدتی طولانی در این وضعیت باشد متورم شده و در نتیجه فشار ناشی از تورم، رگ‌های خونی بسته شده و جریان خون عضو، قطع می‌شود. در این شرایط باید پاها را خشک کرده و برای اقدامات درمانی بیشتر مصدوم را به نزدیک ترین پایگاه امداد کوهستان یا مرکز درمانی منتقل نمایید. در صعودهای ساده و آسان کوهنوردی می‌توان از جوراب‌های کاموایی کلفت استفاده کرد.

جوراب مشکی گرم تر است. جوراب باید عرق پا را به خود جذب کند. از آن جایی که کفش ها قابلیت تنفس کردن و بیرون دادن بخار و عرق پا را ندارند، تا هنگامی که کفش ها را از پا در نیاورده باشید عرق پا در کفش ها جمع شده است.

جوراب نباید زبر و یا نازک باشد، بلکه بهتر است پشمی، نرم و کلفت باشد. جنس جوراب های نایلونی و پرلون، برای بهداشت پا مناسب نیست، زیرا ممکن است ایجاد حساسیت نماید، به علاوه مانع از تعریق پوست می گردد. جوراب کتانی نازک یا نایلونی برای کوهنوردی مناسب نیست. ضروری است از پوشیدن جوراب های نخی خودداری نمایید، زیرا این نوع جوراب‌ها به آسانی خیس می‌شوند و پس از خشک شدن آن قدر سخت و سفت می‌شوند که پاها را درون خود مجروح می‌سازند.

بهتر است به جای جوراب هایی که از جنس نایلون با الیاف مصنوعی بافته شده است، از جوراب های پشمی استفاده نماییم. مزیت های جوراب های پشمی آن است که به واسطه خاصیت چربی، رطوبت را در خود نمی گیرد و به این ترتیب از بروز خطر سرمازدگی ویخ زدگی پاها تا اندازه زیادگی جلوگیری می کنند. بهتر است جوراب پشمی تازه خود را برای آنکه نرم شود، در آب ساده خیس کنید و بعد خشک نمایید.

جوراب های نخی، خیلی زود خیس و از رطوبت اشباع می شوند و به پا می چسبند و پوست را نازک می کنند و باعث بروز تاول می‌شوند. بهتر است جنس جوراب کوهنوردی پشمی، کرکی و یا ترکیبی از پشم و نایلون باشد. ترکیب این مواد، جوراب را گرم و مقاوم می نماید و به واسطه موادی که در آن به کار رفته در زمستان گرم و در تابستان تا اندازه ای عایق گرماست و به اشکال گوناگون و اندازه و رنگ‌های گوناگون تهیه می گردد. جوراب کلفت بافته شده از نایلون و پشم خوب است، زیرا برف روی آن نمی‌ماند و آب نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *