شباهت‌های جوراب بافی در دو قوم تالش و اناتولی

جوراب بافی

جوراب کالایی برای استفاده گرم کردن و حفاظت پا و… است.

برای تهیه جوراب احتیاجی به ابزارها و مواد اولیه‌ای است که ماشین جوراب بافی شاخه‌ای از این دسته است.

جوراب بافی زیر شاخه‌ای از شغل‌های محلی قدیمی بوده که در همه‌ی محله‌ها و فرهنگ‌های مختلف بوده.

شباهت جوراب بافی قوم تالش و اناتولی
شباهت جوراب بافی قوم تالش و اناتولی

در این میان به جوراب بافی در ‌شمال غرب ایران که رابطه دیرینی با سرزمین آناتولی دارد می‌پردازیم، جوراب‌بافی منطقه و قوم تالش از ویژگی‌های خاصی از اهمیت و میزان و چگونگی رابطه با جوراب‌های سرزمین و قوم آناتولی برخوردار است.

ویژگی مشترکی که این محصول صنایع دستی با همتای قوم آناتولی دارد، استفاده از مواد اولیه بومی نظیر ابریشم و پشم و نیز بهره گیری از عناصر موجود در طبیعت، مانند اشیا و یا وسیله هایی در اطراف خود درفتارها، سلیقه ها و اعتقادهای مردم آن مناطق است که به سبب اشتراکاتی که میان طبیعت جغرافیائی و فرهنگ و آداب دو منطقه مذکور وجود دارد.

شباهت های بسیار زیادی در نحوه ارائه کالا، در مدل تولید ان کالا ، شکل کالا ،اندازه ی این محصول و نقش و رنگ هایی که این دو قوم یا قبیله است.

این مطلب به تحلیل دو نوع جوراب از دو قبلیه و یا فرهنگ های متفاوت به برسی قرار گرفته میشود.

نقوشی که برروی این کالا نقش میبست بعضی اوقات بر اثر تغییر فرهنگ ها تغییر میکرد ویا با عوض شدن اقلیم ، فرهنگ و یا عواملی همچون این عوامل باعث تغیر نقوش و یا نوع جوراب می‌شد.

 

قواعد کلی که در جوراب بافی و یا جوراب پوشی باید رعایت کنیم:

‎۱. در فرم لباس پوشیدن‌‌ ،ما باید به بسیاری از موارد بپردازیم مانند اینکه این لباس هایمان به هم بیایند مانند به هم آمدن رنگ‌ها، به هم آمدن فرم لباس‌ها که در همین لباس پوشیدن باید به این نکات هم باید توجه کرد که هنگامی که ما جوراب به پا می‌کنیم باید با شلوارمان بیاید باید به این
‎ قاعده‌ی کلی بسیار توجه کنیم.

ولی هر فرد بستگی به شخصیت خود میتواند لباس بپوشد میتوان جوراب‌هایی تضاد لباس های خود بپوشد مانند جوراب‌های روشن ، کوتاه و یا….و میشود جوراب را با چیز های دیگری درپوشش خود هماهنگ کنیم مانند کفش و یا البسه های دیگر.

‎۲. نکته ای که باید به ان توجه کرد سایز جوراب‌هایتان است ، پا در بدن نقش عوض مهمی را ایفا میکند چون ما برای حرکت و یا انجام کار کارهای دیگر به این عضو احتیاج داریم پس اگر ما سایز دقیق جوراب‌های خود را ندانیم باعث میشو پا در ان اذیت شود و باعث اسیب رساندن به این عضو میشود که این امر بسیار ناراحت کننده است به همین دلیل بهتر ست درخرید جوراب چندین سایز را به پا کنیم تا سایز این کالا به دستمان بیاید .
ولی باید به این توجه کرد که هر برند ویا جورابی سایزهایشان باهم متفاوت است.

در مطلب بعدی به پوشیدن جوراب در خواب می‌پردازیم که آیا این امر صحیح است یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.