اهمیت صنعت تولید جوراب در ایران

امروزه تولید جوراب یکی از فعالیت‌های پر پتانسیل در صنعت پوشاک می‌باشد. یک کسب و کاری که اگر طبق اصول و استانداردهای روز شکل گیرد و مدیریت خوبی روی فعالیت صورت پذیرد، می‌تواند دارای درآمد قابل توجهی باشد. تولید جوراب، نکات ریز و درشت زیادی را در خود جای داده و موفقیت در این صنعت، احتیاج به یک نقشه راهی مدبرانه دارد تا بتوان از رقبا پیشی گرفت. قبل از شروع توضیحات، توجه داشته باشید که اگر قصد راه اندازی این صنعت را دارید به این مقاله اکتفا نکرده و با افراد پرتجربه در این زمینه مشورت نمایید.

دستگاه تولید جوراب
صنعت تولید جوراب

مراحل و سیر کلی تولید جوراب

اول به سراغ مراحل و سیر کلی تولید جوراب رفته و پروسه‌ای را از این تولید بیان می‌کنیم.

 

۱ – بافت جوراب

در اولین مرحله، نخ‌ها روی دستگاه جوراب بافی قرار می‌گیرند و طبق الگوی کلی پایی که طرح ریزی شده اند، شروع به چرخش و بافت می‌کنند. به نسبت کیفیت و تکنولوژی این دستگاه های بافت، سرعت، دقت و کیفیت بافت جوراب متغیر است. اگر بخواهیم سیر بافت جوراب را بومی تر بگوییم، ابتدا بافت لبه یا به اصطلاح قیطانی جهت پایه ریزی و انسجام شکل اولیه صورت گرفته و بعد از آن به ترتیب بافت کش، پاشنه و پنجه بافت کلی جوراب را به اتمام می رسانند.

 

۲-دوخت و دوز جوراب

پس از بافت جوراب، در صورت نیاز پنجه گیری، زیگزال و پس دوزی روی آن ها اعمال شده و درز ها و موارد جزئی دوخته می شوند. یکی از مزایای بزرگ تولید جوراب، کم بودن تعداد درزها و مراحل دوخت است و معمولا کلیات جوراب در ماشین آلات جوراب بافی شکل می گیرد. پنجه گیری توسط دونه گیر و برای اتصال سر جوراب و پس دوزی برای لبه‌ی جوراب‌ها می باشد.

در ادامه راجع به جوراب نوزاد خواهیم گفت، حتماً برای شما هم پیش آمده که متوجه قرمزی و فرو رفتگی مچ پای کودکتان در اثر کش جورابش بشوید، لابد با خود فکر کرده‌اید که پوشیدن این جوراب تنگ برای یکی دو ساعت که به مهمانی یا بیرون از منزل می‌روید، اشکالی ندارد.

احتمالا بعد از مدتی هم رنگ قرمز ایجاد شده خود به خود از بین رفته و شما را در تصور خود مطمئن‌تر کرده، بررسی‌ها نشان می‌دهد ممکن است قرمزی پا پس از مدتی از بین برود، اما همیشه هم اوضاع به همین سادگی ختم به خیر نمی‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد ممکن است این فرورفتگی‌ها باقی بماند. اگرچه به طور معمول این اثر چندان جلب توجه نمی‌کند و به‌نظر یک زخم جدی و وحشتناک نمی‌آید؛ اما واقعا آن‌قدرها هم بی‌اهمیت نیست.

پس از بررسی بیش از یک دو جین از این ضایعات که در اروپا و آمریکا گزارش شده بود، مشاهده کرد که جوراب عامل اکثر آنها بوده است. یکی از این بیماران دختر بچه 11 ماهه‌ای بود که در یک هفته پس از تولد با پوشیدن یک جفت جوراب تنگ دچار این زخم‌ها شده‌ بود.

تنها کافی است که در پوشاندن جوراب به کودکشان توجه داشته باشند که تنگ نبوده و کش آن محکم نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *